Чи можуть звільнити?

Чи можуть звільнити?
Звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його перебування на лікарняному не допускається. Інша справа, якщо людина звільняється за власним бажанням.

Звільнити працівника, який перебуває на лікарняному, за своєю ініціативою компанія не може. Про це чітко сказано в останньому абзаці статті 81 Трудового кодексу: не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця. в період його тимчасової непрацездатності та в період перебування у відпустці. Виключення робиться тільки для ситуації, коли організація-роботодавець ліквідується (індивідуальний підприємець припиняє свою діяльність).

Тому при звільненні працівника в період хвороби головне визначити, хто саме є ініціатором звільнення *. На практиці часто зустрічається така ситуація: працівник подає заяву про звільнення за власним бажанням і при цьому зобов’язується відпрацювати, припустимо, два тижні, але в цей період раптово захворює і бере лікарняний.

Основне питання, яке при цьому виникає: чи можна його звільнити в період перебування на лікарняному або необхідно чекати його одужання? За власним бажанням у будь-який день У ситуації, коли написано заяву про звільнення за власним бажанням, ініціатива розірвання трудового договору виходить не від роботодавця, а від самого працівника. Отже, його звільнення у період перебування на лікарняному можливо. Сюди ж можна віднести такий розвиток подій, коли припинення трудового договору відбувається за згодою сторін.

Якщо ж звільнення відбувається з ініціативи роботодавця, а співробітник захворів у день запланованого звільнення, то доведеться чекати його виходу з лікарняного. Коли працівник виходить після хвороби, роботодавець заповнює лікарняний лист і вже потім проводить процедуру звільнення згідно з установленим порядком (залежно від причини звільнення), тобто оформляє обгрунтування для звільнення, на підставі документів видає наказ про звільнення, проводить розрахунок з працівником і в останній день роботи видає йому трудову книжку. Але іноді можна зіткнутися з ситуацією, коли роботодавець вимагає від співробітника збільшити термін відпрацювання перед звільненням на період, рівний тривалості хвороби. У ньому йдеться про те, що попередити роботодавця про звільнення людина може не тільки в період роботи, а й під час перебування у відпустці або в період тимчасової непрацездатності.

При цьому дата звільнення також може припадати на зазначені періоди. Таким чином, якщо співробітник повідомив роботодавця про своє звільнення за 14 днів до нього, то останній зобов’язаний його звільнити в день, зазначений у заяві про звільнення.

Якщо працівник продовжує хворіти Отже, припустимо, працівник написав заяву про звільнення за власним бажанням, як і належить за законодавством, за два тижні до бажаної дати звільнення. Але от біда пройшов тиждень і він захворів. Які можуть бути варіанти розвитку ситуації?

Варіант перший, найпростіший: працівник встигає видужати до дати звільнення. Тут все просто: звільняють людини згідно з його заявою. Варіант другий: лікарняний затягнувся більше ніж на сім днів, що залишилися до звільнення. У цьому випадку працівника звільняють у день, зазначений у заяві про звільнення.

Адже змінити дату звільнення, зафіксовану в заяві, без згоди працівника не можна. У таких випадках трудовий договір припиняється раніше визначеною датою, а лікарняний, відкритий в період дії трудового договору, оплачується за фактом закінчення тимчасової непрацездатності. Закон зобов’язує роботодавця звільнити співробітника, виплатити йому гроші і видати трудову книжку в останній робочий день, зазначений у заяві на звільнення.

Відповідно, якщо людина після подачі заяви про звільнення захворів і при цьому свою заяву офіційно не відкликав, то йому необхідно видати всі гроші і документи тією датою, яку співробітник вказав у заяві. Якщо в день звільнення людина не прийшла за трудовою книжкою і розрахунком, необхідно направити йому письмове повідомлення про те, що він повинен з’явитися за трудовою книжкою або дати згоду на відправлення її поштою. Після відправлення такого повідомлення залишається тільки дочекатися виходу співробітника після лікарняного і оформити його звільнення, видавши всі документи і гроші.

При цьому у бухгалтера може виникнути питання: чи повинна компанія оплачувати працівнику лікарняний лист, який закритий вже після дати його звільнення? Як оплачується лікарняний лист Якщо лікарняний був відкритий на ще працюючого співробітника, то він оплачується на загальних підставах, навіть незважаючи на те, що до моменту його закриття співробітник вже не мав трудових відносин з роботодавцем. Крім того, не варто забувати, що, звільнивши співробітника, компанія не позбавляється від необхідності оплачувати йому лікарняне допомогу протягом певного проміжку часу. Організація зобов’язана оплатити лікарняний листок, який виданий колишньому співробітникові, протягом 30 календарних днів після його звільнення.

Правда, в цьому випадку він оплачується в розмірі 60 відсотків від середнього заробітку. Іншими словами, якщо працівник звільнився і через якийсь час приніс лікарняний, дата початку якого не виходить за межі 30 календарних днів після дати звільнення, роботодавець зобов’язаний оплатити цей лікарняний.

Припустимо, якщо звільнений співробітник через тиждень захворів, а через півроку прийшов за допомогою з непрацездатності компанії доведеться заплатити, якщо терміни не пропущені. І хоча на практиці такі ситуації зустрічаються вкрай рідко, знати про них необхідно, щоб не порушити закон. лист Роструда від 05.

09. 2006 1551-6 ст. 84. 1 ТК РФ ч. 1 ст.

6 Федерального закону від 29. 12. 2006 255-ФЗ (далі Закон 255-ФЗ) ч. 2 ст. 5, ч. 2 ст.

7 Закону 255-ФЗ ч. 1 ст. 12 Закону 255-ФЗ.

Чи можуть звільнити?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!